Poznaj 8 argumentów, które pozwolą Ci podjąć świadomą decyzję. W Polsce najczęściej modernizacja budynków z wielu powodów traktowana jest po macoszemu, bez oceny stanu budynku, analizy miejsc problematycznych, które pozwoliłyby na znalezienie właściwych rozwiązań i skuteczne zażegnanie problemów.
Właściwa modernizacja obiektu to gwarancja Twojego zdrowia. Możesz nie być świadomy, ale większość obiektów przed modernizacją posiada syndrom chorego budynku! Dotyczy to również stosunkowo nowych obiektów. Musisz wiedzieć, że grzyby i pleśnie, które są jego oznaką, przez wiele lat i sukcesywnie wpływają destrukcyjnie na Twoje samopoczucie i zdrowie. Brak widocznych wykwitów na ścianie nie jest niestety jednoznaczne z brakiem tego problemu. Potwierdzają to mykolodzy, z którymi współpracujemy. Musisz wiedzieć, że nieprawidłowa tzw. „tradycyjna” modernizacja wpływa wyłącznie na zwiększenie skali tego niebezpiecznego zjawiska. Twoje zdrowie wciąż będzie zagrożone. Badania są alarmujące, a problem lekceważony przede wszystkim z braku świadomości samych użytkowników.
Właściwa modernizacja to gwarancja Twojego komfortu przez cały okres użytkowania obiektu. Celem nadrzędnym modernizacji do najwyższych standardów energetycznych jesteś zawsze Ty – użytkownik. Ma ona Tobie zapewnić w pierwszej kolejności najwyższy możliwy komfort temperaturowy oraz najlepszą jakość powietrza w budynku. Pamiętaj, modernizacja i jej najczęściej wysoki koszt ma sens wyłącznie wtedy, gdy poprzez właściwie dobrane, obliczone rozwiązania, wysokiej poprawie ulega mikroklimat wnętrza. To on wpływa bezpośrednio na Twoje zdrowie, samopoczucie, efektywność pracy a pośrednio na pozostałe aspekty Twojego życia.
Właściwa modernizacja obiektu to usunięcie na zawsze problemu szkód budowlanych. Bez rzetelnej oceny stanu obiektu, wyszukania miejsc wymagających rozwiązań szczególnych i niestandardowych oraz odpowiedniej wiedzy, gwarantującej świadomość podejmowanych decyzji podczas projektowania i przeprowadzania modernizacji, nie jest możliwe trwałe wyeliminowanie problemu szkód budowlanych. Tym samym jest to jednoznaczne z powrotem syndromu chorego budynku, najczęściej ze zwielokrotnioną intensywnością tego zjawiska. To powinno u każdego inwestora poddać pod wątpliwość jakikolwiek sens wykonywania „tradycyjnej” modernizacji. Sukces jest tylko pozorny.
Właściwa modernizacja obiektu gwarantuje wysokie oszczędności na lata, od pierwszego dnia funkcjonowania budynku. Dodatkowo zainwestowane środki w rzetelnie przeprowadzoną modernizację to sukces wielopłaszczyznowy. Z jednej strony użytkujesz zdrowy budynek, gwarantujący najwyższy możliwy komfort temperaturowy i jakości powietrza, z drugiej redukujesz zapotrzebowanie na energię grzewczą nawet o ponad 90%. Tym samym koszty eksploatacji takiego obiektu stają się ekstremalnie niskie. Zainwestowany kapitał powraca do Ciebie m.in. w postaci niskich rachunków. W ogólnym rozrachunku świadoma, właściwa modernizacja do najwyższych standardów energetycznych to jedyne ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie.
Właściwa modernizacja obiektu gwarantuje trwałość przyjętych rozwiązań na lata. To kolejny argument przemawiający za ekonomicznością przeprowadzenia jednej, ale świadomej i rzetelnej modernizacji. Wykonanie jej zgodnie ze standardem najbardziej rozwiniętej formy budownictwa niskoenergetycznego jakim jest budownictwo pasywne, umożliwi wieloletnie użytkowanie bez koniczności przeprowadzania modernizacji pośrednich, które przy „tradycyjnym” podejściu muszą być wykonane już po kilku latach. To ogromna oszczędność, która powinna być przedmiotem kalkulacji podczas podejmowania decyzji na jaki sposób działania decyduje się inwestor.
Właściwa modernizacja obiektu to pewny wzrost wartości Twojej inwestycji. Takie działanie po prostu się opłaca. Wszystkie przedłożone w podpunktach argumenty wpływają na wzrost wartości Twojej inwestycji po przeprowadzonej właściwie modernizacji. Musisz pamiętać zarówno o zmieniających się przepisach, które od 2020 roku będą wymagały najwyższej efektywności energetycznej, jak również rosnącej stale świadomości samych inwestorów. Coraz częściej do współpracy zapraszani są mykolodzy, którzy dokonują sprawdzeń stanu obiektu przed potencjalnym zakupem inwestora pod kątem obecności negatywnych efektów syndromy chorego budynku – grzybów i pleśni. W przeważającej większości obawy przyszłych inwestorów okazują się zasadne.
Właściwą modernizację można przeprowadzić etapami. Istnieją wypracowane i sprawdzone metody przeprowadzania modernizacji etapami. Ma to swoje uzasadnienie szczególnie w przypadku gdy Twój budżet jest ograniczony. Jest to w ogólnym rozrachunku droższe rozwiązanie, głównie w wyniku konieczności poniesienia kosztów stałych związanych z przeprowadzeniem modernizacji (np. wynajem rusztowania, wyłączenie obiektu tymczasowo z użytkowania itp.). Umożliwia to jednak przeprowadzenie prac przy użyciu właściwych rozwiązań, lepszych materiałów gwarantujących wyżej opisane wymierne efekty po jej zakończeniu.
Właściwa modernizacja jest jednoznaczna ze słusznie wydanymi środkami na ten cel. Nie ma nic bardziej nieopłacalnego jak decyzja o tzw. „tradycyjnej” modernizacji, która jest tańsza jedynie w trakcie przeprowadzania. Jej efekty są pozorne i ograniczają się najczęściej wyłącznie do optycznej poprawy jakości Twojego budynku. Takie działanie nie wyeliminuje syndromu chorego budynku, nie zagwarantuje zdrowego, komfortowego mikroklimatu. Nie wyeliminujesz także szkód budowlanych i nie zapewnisz trwałości zastosowanych rozwiązań. Czy takie działanie ma sens i można je uznać za właściwie zainwestowane środki? Odpowiedź wydaje się prosta.
Budynek jak termos
To w jakich obiektach przebywasz ma wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie, efektywność pracy a pośrednio na pozostałe aspekty Twojego życia.
Komfort jest wpisany w standard budownictwa pasywnego. Budynek pasywny można przyrównać do termosu. To ogromna zaleta tego rozwiązania, choć często funkcjonuje w rozumieniu inwestorów jako wada. eu. Szczelne zamkniecie i dobre zaizolowanie Twojego budynku ma zagwarantować niewielką ilość energii, którą musisz dostarczyć, aby Twój obiekt ogrzać lub schłodzić.
W wielu przypadkach Twój system jest tylko pozornie grzewczo – chłodzący. Jego zadaniem jest tylko podtrzymywać stałą temperaturę przez cały rok.
Dzięki prawidłowo skonstruowanej powłoce Twoje straty są ograniczone do absolutnego minimum. O świeże powietrze w Twoim termosie nie musisz się martwić. W każdym budynku pasywnym jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej masz zawsze odpowiednią ilość higienicznie czystego powietrza.
Czy warto?
Budynki pasywne to nie przykry obowiązek, moda czy wymysł ekologów. To obecny stan wiedzy na temat fizyki budowli, materiałów, systemów grzewczo-chłodzących, wentylacyjnych, rozwijany skutecznie już od 25 lat. To zwyczajne obiekty zaprojektowane i wykonane wg określonych zasad, które przyniosą Ci ogromne korzyści w trakcie całej eksploatacji. Musisz wiedzieć, że ten standard nie przekreśla realizacji obiektów w oparciu o współczesne trendy w architekturze. Dla zdrowia, najwyższego komfortu temperaturowego w budynku i jakości powietrza, niskich kosztów eksploatacji, zmodernizuj swój obiekt w oparciu o aktualną wiedzę. Budynki pasywne staną się standardem już wkrótce, a możesz je realizować za średnio ok. 10% więcej od standardu zgodnego z obowiązującym prawem budowlanym. To zwróci się wielokrotnie na wszystkich płaszczyznach. Będę o tym jeszcze szczegółowo pisał w kolejnych artykułach.
Doskonały artykuł, bardzo dziękuje za tak wyczerpujący i dobrze przygotowany tekst.